VŠE CO SE DĚJE, DĚJE SE Z NĚJAKÉHO DŮVODU

Výlet do Schneebergu

6. května 2007 v 16:27 |  Paličkování
14.dubna 2007 jsem v časných ranních hodinách vyrazila autobusem plným "krajekchtivých" dam na 25. kongres "Deutscher Klöppelverband". Kongres se konal v německém Schneebergu. Cestou jsme ještě stihli navštívit město Plauen, které se proslavilo výrobou strojové krajky.

V Plavně jsme nejdříve navštívily Předváděcí centrum strojově vyráběné krajky, které se nachází v původní vyšívačské dílně. Zde jsou umístěny pantografické stroje pro výrobu šité krajky, které byly vyrobeny v polovině 19. století. Tyto stroje jsou dodnes plně funkční a krajky se na nich stále vyrábí.
První stroje se ovládaly ručně, ale novější již pohání motorek a k jejich řízení se používá dírkovaná páska. Seznámily jsme se s metodou výroby tzv., "vzdušné" neboli "leptané" krajky (dělá se tu od roku 1889). Na tenkou látku se strojově vyšijí motivy, pak se látka naruší a chemicky nebo mechanicky odstraní. Takto vyrobený pás krajky se rozstříhá a následně opět sešívá do požadovaného tvaru - dečky, límce, okolky a mnoho dalších věcí.
Ve druhé budově Předváděcího centra byla instalovaná výstava prací Ivy Proškové. Krásné šály, šátky, límce, obrazová i prostorová moderní krajka. Ani jsem netušila kolik nových věcí paní Proškové neznám.
Z předváděcího centra jsme se přesunuly do Krajkářského muzea na Staré radnici. První část byla věnovaná historii plavenské vyšívané krajky. Vitriny plné šatů a šatiček, deček, záclon, rukaviček, či jen vzorníků byly naprosto uchvacující. V jedné vitrině byly pro porovnání vedle sebe jednotlivé typy krajek ručně a strojově vyrábených - nepoznáte, která je která. Pro jistotu jsou označené - jedny červeným písmem, druhé modrým.
Ve druhé části muzea byla umístěna retrospektivní výstava autorky Margaretiny krajky paní Margarete Naumann (1881-1946). Ve vitrinách byly vystaveny figurální drobnosti (broučci, motýlci, rostliny, lidičky), šperky či ozdobné pruhy vytvořené z tenoučkých nití technikou makramé. Techniku Margaretiny krajky oživila paní Lotte Heinemann (která nám dělala zasvěcenou průvodkyni), a tak na výstavě nechyběly nové nápady, jak tuto techniku využít - šperky, klobouky, oděvní aplikace, obrazy.
Když jsme se ocitly na náměstí ve Schneebergu, nevěřícně jsme zíraly na obrovské množství velkých vyřezávaných paliček, které byly rozvěšeny okolo celého náměstí . A protože to na náměstíčku pěkně foukalo, paličky se ve větru krásně třepetaly a nádherně klapaly - skoro jako ty skutečné.
Prohlídku jsme začaly v Ehemalige Schmidt-Bank-Filiale. Tady bylo soustředěno snad nejvíce vystavovaných krajek. Tři patra prací na různá témata -"Ornament - hra proměn paličkované krajky", soutěžní práce roku 2007 na téma "Nádech zlata", retrospektivní výstava Barbary Saupe, "Paličkované kšiltovky", výstava Sieglinde Hempel.
"Čas pro věčnost" - výstava Vysoké školy užitého umění ve Schneebergu měla svojí prezentaci v kostele sv. Wolfganga. Byly tu prostorové paličkované krajky - jemné závěsy ze samých lístečků či hvězdiček, paličkované jako by královské koruny. Všechno vypracované z jemných drátků různých barev. Vhodnější prostory si tyto ohromující krajky nemohly přát. Klid, ticho, chlad a majestátnost kostela velmi umocňovaly jejich působení. A konečně jsme na malou chvíli unikly proudícím davům.
V místním hornickém muzeu vystavovaly své práce krajkářky a krajkáři z belgického městečka Bruggy.
Výstava projektu "Krajka dnes a zítra", umístěná v evangelické základní škole byla z úplně jiného soudku. Byly zde vystaveny moderní krajky - nejvíce mě zaujaly zajímavé "límce" vypracované z jemných nití s přidanými přírodninami, plasty, drátky.
Na radnici pak byly vystaveny plakáty za období 25 let pořádání krajkářských kongresů a v patře byly k vidění krajky různých regionálních skupin. A v této chvíli jsem na krajky zcela rezignovala a dělala pouze doprovod a nosiče fotobrašny své kamarádce. Těch krajek, byť nádherných, už bylo jaksi příliš.
A tak jsem trochu odevzdaně zamířila do sportovní haly, která se tentokrát nestala svědkem žádného sportovního klání, ale útočištěm prodejců knih, nití, korálků, paliček, nůžtiček a dalších možností i nemožností, které "musí" krajkářka mít. Ani já jsem neodolala a krapet se rozšoupla. Na fotografii vidíte mé úlovky. Zatím je mám vystavené na stole a chodím se kochat, ale už se těším až z nich něco spáchám. Dobrá rada, kterou mi udělila moje kamarádka, zní - nepřepočítávej eura na koruny jinak si nekoupíš nic! A to by byla škoda.
Bezvadné bylo, jak kongresem žilo celé městečko. Všichni byli svátečně naladění, příjemní a ochotní. Krajky byly ve výkladních skříních většiny místních obchodů, a to nejen těch textilně zaměřených. A tak jsme se s krajkami setkaly ve výkladě fotografa, v potravinách a co mě překvapilo nejvíce - i v místním řeznictví!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Marie Marie | E-mail | Web | 25. září 2007 v 22:10 | Reagovat

Krásná ruční práce , která upoutá hned na první pohled. Jsi moc šikovná . Prohlédla jsem Tvé stránky dnes v rychlosti , musím si udělat čas a vychutnat si tu nádheru. V loni jsem byla před vánočními svátky v Dráždanech na vánočních trzích a tam jsem viděla paličkované vánoční motivy , které mě učarovali tak , že jsem se rozhodla , že si to zkusím a sama vyrobím.Když jsem si vypůjčila dostupnou literaturu a zjistila jsem jak se to vyrábí tak jsem to honem rychle vzdala a zůstala jsem u mého vyšívání ,Přeji hodně dobrých nápadů a at se daří.  Marie od ibišků www.ibiskovemameni.wbs.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.