VŠE CO SE DĚJE, DĚJE SE Z NĚJAKÉHO DŮVODU

Klub Dourdentelle

24. ledna 2008 v 9:09 | Corrine Sanchez (překlad Milan Junášek) |  Paličkování
V letošním roce Vás chci přivítat článkem od mé francouzské kamarádky Corrine. A protože Corrine mi jej poslala v angličtině, můžete se trochu procvičit. Pro ty méně jazykově zdatné (jako jsem třeba i já), přikládám samozřejmě český překlad, který připravil Milan Junášek. Česká verze tohoto článku byla uveřejněna v čísle 3/2007 časopisu Klubu Inspirace. Odkaz na stránky tohoto "mého domovského" klubu najdete v rubrice Oblíbené stránky.
P.S. Fotky patřící k článku vložím později, neboť mě zradily mé schopnosti.
P.S.P.S. Kdo chcete nahlédněte do Galerie Obrazů - jsou zde k vidění ty, které byly na Vodolské výstavě.
Klub Dourdentelle
Kam až moje paměť sahá, vždy jsem se zajímala o textil: pletení, macramé, vyšívání, tkaní, až jsem objevila paličkovanou krajku.Od té doby se zabývám téměř výhradně touto obdivuhodnou technikou.
Paličkovat jsem se začala učit před dvaceti lety u známé francouzské paličkářky Francoise Micoudové. Zároveň jsem si rozvíjela různé techniky pomocí specializovaných knih. Zapsala jsem se také do dálkového kurzu u Le Puy en Velay v rámci přípravy získání výučního listu krajkářky.
Zde jsem se učila techniky jako Cluny, Torchon, Bedforshire, Bucks, ruskou krajku a moderní krajku. V červenci 2006 jsem absolvovala kurz další známé francouzské krajkářky Florence Quinettové, která mi představila dánskou krajku.
Klub Dourdentelle jsem založila spolu s několika dalšími paličkářkami v červnu 2005.Název Dourdentelle je spojení výrazu paličkování - ve francouzštině dentelle a názvu města Dourdan, které se nachází 50 km jižně od Paříže. Tím je také určena oblas působení klubu. Cílem klubu je propagace paličkování formou výměn, výstav a předvádění. Dnes má klub 15 členek.
Již 2 roky paličkujeme především šperky. Vycházíme z tradičních technik, ale neomezujeme se jen na ně. Neustále hledáme nové nápady, abychom mohly krajkou vyjádřit své myšlení. Kreslíme své návrhy a zkoušíme je.Snažíme se kombinovat několik...nebo používat některé méně známé. Používáme nové materiály, jako např. kovové nitě. Kombinujeme různé látky (hedvábí a raphia, či vlna a zlaté vlákno), různé barvy, vsazujeme do krajek různé stuhy, či korálky...je to hra, nikdy nekončící hra.
Na svých výstavách často slýcháme, jakou obrovskou trpělivost musíme mít. Ano, trpělivost musíme mít, ale rtaději odpovíváme, že je to otázka zaujetí. V době, kdy se vše zrychluje - možná až příliš - kdy všichni neustále hovoříme o penězích, je paličkovaná krajka bláznivou protiváhou honby za ziskem a uspěchanému životu, který dnes vedeme.
V průběhu 20. století paličkovaná krajka téměř vymizela. V posledních 30 letech však existují snahy o její oživení a my doufáme, že k tomu můžeme svým dílem přispět i my.
Association Dourdentelle
As far back as I could remember, I had always been interested in textile : knitting, macramé, embroidery, weaving until I discovered bobbin lace. Since, I almost exclusively work this incredibale technic. The bobbin lace maker uses a pillow, on which the pricking (the pattern) is pined. This pricking is necessary to follow the different stitches and to know where to place the pins. The thread is wound around the bobbins, worked in pairs. From two basic stitches (cross and twist), the bobbin lace maker executes a kind of weaving, whose creative possibities, regarding stitches and shapes are never-ending.I started to learn bobbin lace 20 years ago with a famous french bobbin lace maker : Françoise MICOUD. In the same way, I worked different technics from specialized books. I took also correspondence courses from Le Puy en Velay in order to prepare Dentelle Vocational Training Certificate. I work the following technics : Cluny, Torchon, Bedfordshire, Bucks, Russian Lace and modern lace. In July 2006, I had a lace training with another famous french bobbin lace maker Florence QUINETTE, who initiated me into danish lace.
The « Dourdentelle » Association, was created with some other bobbin lace makers in June 2005. Dourdentelle is contraction of bobbin lace in french (dentelle) and Dourdan, a town 50 kilometers apart south of Paris. This enables to locate the Assocation. Its purpose is to make known and promote bobbin lace with exchanges, exhibitions, and demonstrations. Today 15 bobbin lace makers are members of « Dourdentelle » Association.
For 2 years, we created some lace pieces, principally jewels. Knowing traditionnal technics, but being free from them somethimes, we are constantly searching new ideas, in order to materialize our thinking in lace. We draw our ideas, and test them. We try to combine several stitches together or to work some not very well known. We work new materials, like metalic thread. We mixt textures (silk and raphia or wool and gold thread), different colors, insert in lace ribbons, beads…. It is a game, an endless game.
We often hear during our exhibitions : what a hell of patience you need ! Yes, it is required, but we prefer answering that it is mainly a question of passion. In a time where things are going fast, too fast perhaps, when we always speak about money, bobbin lace is a crazy counterweight to the notion of profit and to the busy life we all have today
Bobbin lace almost disappeared during the 20th century. We note, for 30 years, a revival of lace. We hope in our humble level to contribute.
If you need more information about our work, please contact us at the following adress.
Corinne SANCHEZ
Association Dourdentelle
4 Chemin de la Touche
91530 SAINT MAURICE MONTCOURONNE
FRANCE
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.